Irún

Chciałbym spytać o sposób odmiany hiszpańskiego miasta Irún. Czy nazwy tej nie należy odmieniać przez przypadki? Pozdrawiam.

Szanowny Panie,

odmiana nazwy Irún nie jest skodyfikowana, natomiast na podstawie jej użyć w tekstach widać, że dąży się do odmieniania jej:  forma miejscownika (w) Irunie ma ponad 10-krotną przewagę niż konstrukcja w Irun (można sądzić, że podobnie jest z pozostałymi przypadkami). Jest to nazwa męska o zakończeniu spółgłoskowym, a zatem odmieniamy ją jak każdy podobny rzeczownik, np. tron

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski