Iść na skuśki, na skuśkę

Szanowni Państwo, jak należy napisać: iść na skuśki czy iść na skóśki?

Pozdrawiam.
Poprawnie pisze się iść na skuśki, co znaczy tyle co ‘iść na skróty’. W różnych rejonach kraju znany jest również wariant iść na skuśkę (‘iść na skrót, krótszą drogą’). Z kolei Słownik języka polskiego (tzw. warszawski) Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego (Warszawa 1915, t. VI, s. 6) rejestruje zwrot iść na sagę, czyli na ‘ukos, na skos, ukośnie, po przekątnej’, a na Kujawach mówi się ponoć iść na szagę (‘iść na skrót, na skróty). Co to były skuśki, skuśka? Trudno powiedzieć. Może wyrazy te mają coś wspólnego z przymiotnikiem skuśny (‘zachciewny, kuszący’; od czasownika kusić, skusić ‘pobudzać, pobudzić do zrobienia czegoś’) odnotowanym w słowniku warszawskim (s. 198)? Skrócenie sobie drogi jest rzeczywiście czymś mocno kuszącym, więc takie chodzenie na skróty nazwano w gwarze właśnie skuśką, skuśkami
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie