Iwano-Frankowsk

Chciałbym się dowiedzieć, jak brzmi obecnie poprawna nazwa i jej odmiana dawnego miasta Stanisławów, które było siedzibą województwa stanisławowskiego w dobie II Rzeczypospolitej: czy z języka ukranskiego Iwano-Frankiwsk, czy może z rosyjskiego Iwano-Frankowsk.

Serdecznie pozdrawiam

Kacper T. Mazurek

Poprawna (skodyfikowana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej) nazwa tego miasta w języku polskim to Iwano-Frankowsk. Odmianie podlega tylko jej drugi człon, a zatem jej przypadki zależne to: D. Iwano-Frankowska, C. Iwano-Frankowsku, B. Iwano-Frankowsk, N. Iwano-Frankowskiem, Ms. (o) Iwano-Frankowsku. Odpowiadający jej przymiotnik to iwanofrankowski.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Uchwała KSNG nr 23/2010 z dn. 10 listopada 2010 r. dotycząca zmiany polskich nazw geograficznych świata:

    Zmienione zostają następujące polskie nazwy geograficzne świata:

    • Iwano-Frankiwsk (zamiast Iwano-Frankowsk dla miasta na Ukrainie)
    • obwód iwanofrankiwski (zamiast obwód iwanofrankowski dla jednostki administracyjnej na Ukrainie)
    Krystyna Koziorowska