Izium

Szanowna Redakcjo,

w ostatnim czasie zgłębiamy temat konfliktu na Ukrainie i zainteresował nas problem w odmianie nazwy miasta Izium. Doczytałam zasadę, jednak nie jestem w stanie określić, jakiego rodzaju jest to nazwa własna? Proszę o poradę.

Z poważaniem

Szanowna Pani,

Izium to nazwa geograficzna (ściślej: nazwa miejscowa). Jest to rzeczownik męski, w dopełniaczu przybiera końcówkę -a (do Iziuma), co poświadczają teksty już XIX-wieczne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski