Ja z Jolą…

Proszę o poradę dotyczącą poprawności zdania: Z Jolą poszłyśmy do kina. Taką formę słyszę w mowie potocznej bardzo często. Czy lepiej: Ja z Jolą poszłyśmy do kina.
Poprawne są obie wersje, a oprócz tego trzecia: My z Jolą poszłyśmy do kina. Zdanie Z Jolą poszłyśmy do kina kładzie nacisk na wyrażenie z Jolą (z Jolą, a nie z Kasią) lub (przy odpowiedniej intonacji) – na wyrażenie do kina (do kina, a nie do teatru). Zdanie Ja z Jolą poszłyśmy do kina kładzie nacisk na ja i może być użyte w zasadzie tylko w sytuacji, w której jest mowa o jakiejś innej parze osób (Tata z Maćkiem poszli na basen, a ja z Jolą poszłyśmy do kina) – w innym wypadku użycie ja jest niewskazane. W podobny sposób użyjemy wyrażenia my z Jolą (Tata z Maćkiem poszli na basen, a my z Jolą poszłyśmy do kina). W języku polskim nie używa się zaimków osobowych ja, ty, my, wy, jeśli nie stawia się na nich akcentu logicznego – informację o tym, kto jest wykonawcą czynności wyrażonej czasownikiem, „odczytujemy” z tego czasownika.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski