Jaja jak berety

Szanowni Państwo,
chciałam zapytać o etymologię powiedzenia jaja jak berety. Dlaczego używa się tego wyrażenia w kontekście czegoś zabawnego?

Z wyrazami szacunku
Wyrażenie jaja jak berety powstało w wyniku „obudowania” wulgarnego rzeczownika jaja ‘coś zabawnego’ elementem jak berety mającym stworzyć wyrazisty obraz i przywołać anatomiczne znaczenie jaj (‘jądra’). Inaczej mówiąc – do jaj dodano element jak berety po to, by nadać całości bardziej dosadny (i stylistycznie, i obrazowo) charakter.
Można by się w związku z tym zastanowić, dlaczego zabawną sytuację określamy jako jaja (Mówię ci, takie jaja były…, Ale jaja!). Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przypuszcza się, że u podstaw tego obrazowania („zabawna sytuacja to męskie jądra”) legła chęć deprecjonowania osób czy zjawisk przez odniesienie ich do tego, co dotyczy seksualności.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski