Jak coś może smakować?

Czy można powiedzieć to lepiej smakuje? Czy może lepsza forma to to bardziej smakuje?
Lepiej to forma stopnia wyższego przysłówka dobrze. Jeślibyśmy mówili: Coś dobrze smakuje, to moglibyśmy powiedzieć też: To lepiej smakuje. Zwrot smakuje dobrze ma jednak charakter pleonastyczny – w znaczeniu czasownika zawiera się sens ‘dobrze’ (coś komuś smakuje – ‘coś jest odbierane przez tę osobę jako dobre ze względu na smak’). Dlatego nie połączymy czasownika ani z formą dobrze, ani z formą stopnia wyższego: lepiej.
Jeśli chcemy porównać smak dwóch potraw, to powiemy: To bardziej smakuje niż tamto.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski