Jak daleko sięga wpływ przeczenia?

Jak dalece sięga wpływ przeczenia? Chodzi mi o konieczność zastosowania dopełniacza w dalszej części zdania, kiedy to nie, które jak najbardziej jej dotyczy, jednak już wybrzmiało i rzeczownik w dopełniaczu wygląda mi jakoś dziwnie. Słowem – które z poniższych zdań jest poprawne?
Zło nie zawsze musi mieć postać ogra, a dobro przypominać tańczącą w deszczu rusałkę.
Zło nie zawsze musi mieć postać ogra, a dobro przypominać tańczącej w deszczu rusałki.

Dziękuję i pozdrawiam.
Anna
Wyraźnej granicy nie da się ustalić, norma w takich konstrukcjach jest chwiejna. Kiedy przeczytałem pierwsze z przytoczonych przez Panią zdań, nie zauważyłem w nim nic złego, dopiero drugie uświadomiło mi, że tę samą treść można było przekazać inaczej. Sądzę, że oba zdania należałoby uznać za poprawne.
Inne przykłady ilustrujące to samo zagadnienie można znaleźć np. w haśle nie (Małego) słownika wyrazów kłopotliwych (nb. jego nowe wydanie jest spodziewane w październiku 2010).
Mirosław Bańko, PWN