Jak i

Dzień dobry,

Szanowni Państwo, czy poprawne jest zdanie: Było to dla niej, jak i wielu innych kobiet oczywiste. Czy  jak i nie powinno być zastąpione zwrotem  a także? Lub w pierwszym zdaniu uzupełnione słowem  zarówno?

Łączę wyrazy szacunku

Maria

Szanowna Pani,

niewątpliwie najwłaściwszą formą byłoby: Było to zarówno dla niej, jak i dla innych kobiet oczywiste, gdyż jak i wchodzi, wraz z zarówno, w skład tzw. spójnika skorelowanego. Tyle teoria i zapisy w słowniku poprawnej polszczyzny. Jak jednak nietrudno zauważyć, jak i już dawno temu się wyizolowało i występuje samodzielnie, co ilustruje przywołane przez Panią zdanie. W tej funkcji spójnik ten jest notowany przez Wielki słownik języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego, a jest to publikacja akademicka (powstająca w Polskiej Akademii Nauk) i aktualna (tworzona na bieżąco), a więc niewątpliwie godna zaufania.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski