Jak liczyć czas?

Dzień dobry,

Powiedzieć 234 lata później oznaczać może 234 lata rocznikowe-kalendarzowe, czy tylko całe 234 lata jako 12 miesięcy, około? Poradnia nie odnosi się do określeń rocznicowych.

Pozdrawiam

Szanowny Panie,

przy tak dużej wartości, jaką jest 234, określanie czasu (w tekstach, od których nie wymaga się precyzji) może być przybliżone. Jeśli powiem, że jakieś wydarzenie odbyło się 234 lata później niż inne, to niekoniecznie mam na myśli 2808 miesięcy, lecz rok, który nastąpił 234 lata po roku, w którym coś się wydarzyło.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski