Jak stąd do Mińska

Dzień dobry,

chciałem zapytać o pochodzenie wyrażenia jak stąd do Mińska.

Pozdrawiam Dominik

Szanowny Panie,

wyrażenie jak stąd do Mińska pojawiło się, jak można sądzić, stosunkowo niedawno w polszczyźnie. Występuje w piosence rapera Ten Typ Mes (Wyczuwam nudę jak stąd do Mińska), być może to on jest jego twórcą, a jeśli nie, to zapewne przyczynił się do jego rozpowszechnienia. Frazeologizm ten określa dużą ilość czegoś, występowanie czegoś w dużych rozmiarach (śmierdzisz jak stąd do Mińska, będzie pluralizm jak stąd do Mińska, tęsknota wielka jak stąd do Mińska, manipulacja jak stąd do Mińska – przykłady zaczerpnięte z tekstów zamieszczonych w sieci).

Wyrażanie dużego natężenia, dużych rozmiarów, dużej ilości czegoś za pomocą konstrukcji „jak stąd do + nazwa miasta” nie jest niczym nowym – od dawna przecież mówimy jak stąd do Krakowa / jak stąd do Warszawy (głupota jak stąd do Warszawy, hejt jak stąd do Warszawy, paskudztwo jak stąd do Warszawy, potrafię kopnąć tak mocno jak stąd do Krakowa, lamenty jak stąd do Krakowa). Potoczna frazeologia jest często odświeżana, być może właśnie z potrzeby wyrażenia czegoś na stary, ale jednocześnie trochę nowy sposób zmodyfikowano stare frazeologizmy, zmieniając w nich nazwę miasta na Mińsk. Mińsk leży daleko (za granicą – domyślamy się, że chodzi o miasto na Białorusi), co uzasadnia sensowność przekształcenia.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski