Jak stopniujemy profesjonalny?

Jak stopniujemy profesjonalny?
7.05.2018
Czy forma profesjonalniejszy jest poprawna, tak jak bardziej profesjonalny?
Istnieje pewna grupa przymiotników, które powstały jako relacyjne (wskazują na związek z jakimś zjawiskiem, z jakąś rzeczą itd.) – te w ogóle się nie stopniują (por. domowy ‘związany z domem’ – meble domowe, domowe sprawy, nie: *bardziej domowe meble, sprawy). Mogą one jednak w pewnych użyciach mieć charakter jakościowy – wskazują już nie na relację z czymś, lecz na jakąś cechę, i wówczas podlegają stopniowaniu, ale wyłącznie syntetycznemu (por. domowa atmosferaU Janka panowała bardziej domowa atmosfera niż u Zosi, lecz nie: *domowsza atmosfera). Taki charakter ma przymiotnik profesjonalny – jest on „ujakościowionym” przymiotnikiem relacyjnym (powstał w relacji do rzeczownika profesja), co sprawia, że nie powinien przybierać form profesjonalniejszy, najprofesjonalniejszy. Ta sama zasada dotyczy przysłówków utworzonych od przymiotników relacyjnych.
Formy te jednak pojawiają się w tekstach, podobnie zresztą jak formy stopnia wyższego i najwyższego przysłówka profesjonalnie: profesjonalniej, najprofesjonalniej. Może to świadczyć o tym, że profesjonalny i profesjonalnie przestały być odczuwane jako wskazujące na związek z profesją i mają już wyłącznie charakter jakościowy. Mimo to zalecałabym ostrożność w posługiwaniu się formami syntetycznymi ich stopniowania.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!