Jak trudno wychowywać

 
Jak trudno wychowywać
30.06.2014
Dzień dobry,
chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie, który z podanych zwrotów jest poprawny: wychowujemy ku wartościom czy wychowujemy do wartości?
Żadna z tych konstrukcji nie jest rozpowszechniona, obie więc budzą wątpliwości i można je rozumieć tylko przez analogię do innych, szerzej znanych, co w pewnym stopniu wpływa na ich interpretację, por. wychowywać ku wartościom jak zmierzać ku czemuś i wychowywać do wartości jak przygotowywać do czegoś.
Najlepiej chyba byłoby powiedzieć wychowujemy w wartościach (takich a takich), por. analogiczne konstrukcje w NKJP: „wychowuje w świecie katolickich wartości”, „wychowywać w poszanowaniu piękna i dobrodziejstw natury”, „wychowywać w swoim wyznaniu”, „wychowywana w duchu patriotycznym”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!