Jak wymawiać cherry?

Szanowni Państwo,
chciałbym się dowiedzieć, jak to jest z wymową słowa cherry. Czy to zależy od kontekstu? W znaczeniu alkoholu SJP podaje wymowę [szery], ale od osoby związanej z gotowaniem słyszałem, że mówi się o pomidorkach [czeri]. Ponadto internetowa encyklopedia PWN także podaje wymowę [czeri] w przypadku brandy.
Czy ze słowem cherry i jego wymową jest podobnie do Chicago, tzn. jest to słowo angielskie francuskiego pochodzenia?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Zacznijmy od Chicago – nazwa ta wywodzi się z języka Indian zwanego po angielsku Miami-Illiois. Jej pierwowzorem był wyraz sikkaakwa, przekształcony przez Francuzów w Chécagou i Checaguar (zob. obszerny tekst na ten temat). Tak więc wymowa z [sz] jest uzasadniona historycznie. Pod wpływem fonetyki angielskiej pojawiło się [cz] i w polszczyźnie obie formy – [szikago] oraz [czikago] są poprawne.
Także ku wariantywnej wymowie skłaniałabym się, jeśli chodzi o cherry (likier). Słowniki i encyklopedie różnią się od siebie w rozstrzygnięciach – USJP oraz PWN-owska encyklopedia podają wymowę [czery], natomiast Multimedialny słownik języka polskiego PWN i Słownik języka polskiego PWN – [szery]. Cherry w języku angielskim pojawiło się w XIII wieku, jako pożyczka francuska (cherise, współcześnie: cerise ‘wiśnia’).
Natomiast w wypadku pomidorków (tu chyba zawsze używane jest zdrobnienie) przyjęła się wymowa [czery].
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski