Jak zacząć list?

Szanowni Państwo!
Będę wdzięczny za rozstrzygnięcie wskazanej wyżej wątpliwości. Czy poprawny jest rozpowszechniający się zwyczaj rozpoczynania listu (pisma) zwrotem zakończonym przecinkiem, po którym występuje tekst pisany z wielkiej litery? Czy ta – przeniesiona z obcego języka – maniera jest zgodna z naszą tradycją językową? Sprawa interesuje mnie zarówno w odniesieniu do korespondencji prywatnej, jak i oficjalnej.
Serdecznie pozdrawiam,
Konstanty Pilecki
Polska tradycja każe zwrot do odbiorcy zamykać wykrzyknikiem, ale niektórzy unikają go w korespondencji oficjalnej, gdyż wydaje im się zbyt ekspresywny. Jeśli zamiast wykrzyknika użyć przecinka, to następny wiersz powinien się zasadniczo zaczynać małą literą, co też jest sprzeczne z polskim zwyczajem. Wiele osób używa więc wielkiej litery po przecinku, przez co wchodzi w konflikt z ortografią. Zauważmy jednak, że w poezji wielka litera na początku wersu po przecinku nikogo nie razi – rozumiemy, że poezja rządzi się własnymi prawami.
Niewątpliwie jesteśmy świadkami zmian obyczajowych, a dotyczą one nie tylko korespondencji. Opinie w poruszonej przez Pana sprawie są podzielone. Na naszych łamach prof. Małgorzata Marcjanik wypowiadała się już o nowym zwyczaju korespondencyjnym, i to krytycznie.
Mirosław Bańko, PWN