Jak zapisać NIP?

Dzień dobry,
Chciałem zapytać o pisownię numeru NIP. Jedni go piszą w formacie aaa-bbb-cc-dd, inni w formacie aaa-bb-cc-ddd. Czy jest gdzieś powiedziane, jak powinno się to pisać poprawnie? Czy urzędy, wydające NIP, mogą go zapisywać w różny sposób?
Pozdrawiam,
Bartosz Piec
Format zapisu NIP-u nie jest nigdzie skodyfikowany. Podobno pierwotnie urzędy skarbowe nadawały NIP osobom fizycznym w formacie 3-3-2-2, a osobom prawnym (firmom) w formacie 3-2-2-3. Jednakże po niedługim czasie wszystkim podmiotom podlegającym identyfikacji podatkowej zaczęto nadawać NIP w formacie: 3-2-2-3. Wynikało to z zapisu Ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (por. tekst ujednolicony ustawy w Dz.U. nr 269, poz. 2681, przepisy ogólne, art. 3 z 2004 r.), która mówi, iż NIP nie może mieć ukrytego lub jawnego charakteru znaczącego, określającego pewne cechy podatnika, płatnika podatku albo płatnika składek ubezpieczeniowych. Obecnie urzędy skarbowe coraz częściej podają (nadają) NIP bez kresek jako ciąg 10 cyfr. Taki format jest rzekomo zgodny z normami Unii Europejskiej.
Adam Wolański