Jak zapytać o wołacz?

Jak zapytać o wołacz?
31.05.2014
Wita.
Mam pytanie – jak brzmi odmiana słowa nieznajoma w wołaczu? I jak brzmi pytanie wołacza, gdyż gdzieś wyczytałam, że forma wołacza nie ma pytania. Popularna wskazówka O! jest błędna, gdyż może sugerować niepoprawne odpowiedzi w mianowniku, np. O, samolot! O, żaba! (zamiast: samolocie, żabo).
Dziękuję
Trudno zapytać o wołacz, gdyż formy wołacza nie są związane składniowo ze zdaniem, np. nie są wymagane przez żaden czasownik ani przyimek. Można więc tylko wymienić konteksty, w których użycie wołacza jest prawdopodobne, np. „Ty…” albo nawet „Kocham cię, ty…”, „Kocham cię, mój (moja)…”. Próba użycia tych kontekstów do przykładów wymienionych w pytaniu daje następujące efekty: „Ty samolocie!”, „Kocham cię, moja żabo” i „Kocham cię, nieznajoma”.
Przy okazji: Witam czy Wita? Wiele osób odbiera Witam jako nieuprzejme (zapewne wbrew intencjom tych, którze lubią się tak witać), ciekawe, co by powiedzieli o Wita. A może to po prostu literówka?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!