Jaka jest większość?

Z czego wynika sugerowana przez WSPP wyższość kolokacji przytłaczająca większość i znakomita większość nad zdecydowaną większością? To ostatnie połączenie wydaje mi się całkiem naturalne i często się z nim spotykam.
Myślę, że odczytał Pan informację w WSPP wbrew jego autorom. Słowo lepiej nie oddziela ciągu Zdecydowana, ogromna, przygniatająca od ciągu przytałaczająca, znakomita, lecz jedynie słowo przygniatająca od przytłaczająca. Innymi słowy, WSPP ocenia, że lepiej mówić o przytłaczającej większości niż przygniatającej większości, i ma rację w sensie statystycznym, ponieważ ta pierwsza kolokacja jest kilkakrotnie częstsza (wg Korpusu Języka Polskiego PWN). Co prawda, nawet przygniatająca większość nie jest tak rzadka w tekstach, żeby ją ignorować, a ponadto przemawia za nią kryterium autorskie, poniewą można ją znaleźć u znanych i cenionych autorów, np. Gombrowicza.
Mimo woli zwrócił Pan uwagę na niejednoznaczność zapisu w WSPP. Będziemy musieli nad tym pomyśleć. Słowniki normatywne są traktowane (niesłusznie!) jako rodzaj aktów prawnych, a w aktach prawnych nie powinno być niejasności.
Mirosław Bańko, PWN