Jakiktóry

Na bilecie kolejowym zamieszczone jest zdanie: Z jakiego peronu odjeżdża twój pociąg, dowiesz się na dworcu. Czy jest to poprawna forma? Czy słowo jakiego nie powinno zostać zamieniona na którego. Wówczas zdanie brzmiałoby: Z którego peronu odjeżdża twój pociąg, dowiesz się na dworcu.

Odpowiedzią na pytanie Z jakiego peronu odjeżdża pociąg? jest: z dużego, z ładnego, z zadaszonego itd. Jaki służy do zadawania pytań o cechę. W opisanej sytuacji należało użyć zaimka który (Z którego peronu odjeżdża pociąg? Z drugiego).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski