Jaki to błąd?

Dobry wieczór,
proszę o pomoc w ustaleniu kategorii błędu. Czy użycie zaimka , a nie w zdaniach typu: „Przeczytałam tą książkę” to błąd fleksyjny, czy też składniowy (zdanie w wypowiedzi pisemnej, tzw. wypracowaniu)?
Pozdrawiam,
Małgorzata Białek
Nie sądzę, aby uczeń nie wiedział, iż przeczytać rządzi biernikiem, i świadomie użył formy narzędnika. Przeczy temu obecność w zdaniu biernika książkę. Należy więc przyjąć, że zaimek miał się pojawić w bierniku i że jego formę utworzono błędnie, zamieniając końcówkę na . Błąd ten – jak widać, fleksyjny, a nie składniowy – jest zresztą rozpowszechniony, a jego mechanizm znany: jest nim analogia do innych zaimków przymiotnych, które w bierniku rodzaju żeńskiego liczby pojedynczej przyjmują końcówkę , por. tamtą (jedną, którą, samą, ową) książkę.
Dodać trzeba, że w potocznym języku mówionym biernikowe nie jest błędem. Jest nim jedna na pewno w wypracowaniu i w innych oficjalnych wypowiedziach pisanych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski