Jaki znak?

Szanowni Państwo,
Piszemy znaki stopu czy znaki stop?
Pozdrawiam
Czytelniczka
Gdybym miała się odwoływać do swojej wiedzy nabytej z kursu prawa jazdy i 30-letniego doświadczenia w roli kierowcy (kierowczyni), tobym przede wszystkim wyraziła zdziwienie pytaniem. Nazwa znaku drogowego B20 to znak „stop” – mamy tu analogiczną konstrukcję jak w nazwach znak „zakaz ruchu w obu kierunkach” czy znak „zakaz wjazdu” itd. (słowo znak + nazwa znaku w mianowniku). Formę dopełniaczową mają jedynie nazwy odnoszące się do całych kategorii znaków – znaki zakazu (wśród których są: zakaz skrętu w lewo, zakaz skrętu w prawo itd.), znaki nakazu (tu: nakaz jazdy prosto, nakaz skrętu w lewo itd.), znaki kierunku i miejscowości (tu np. tablica przeddrogowskazowa, drogowzkaz w kształcie strzały do miejscowości wskazujący numer drogi itd.). Wyrażenie znaki stopu sugerowałoby zatem, że jest cała grupa znaków drogowych określanych jako znaki stopu. Tymczasem chodzi przecież o jeden znak – ten w kształcie czerwonego ośmiokąta z napisem STOP.
Jak się jednak okazuje, w języku potocznym (np. w języku graczy komputerowych) funkcjonuje wyrażenie znaki stopu (Zniszcz znaki stopu w stroju Katalizator), jest ona jednak niepoprawna z punktu widzenia terminologii.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski