Jaki znak?

 
Jaki znak?
16.10.2019
Szanowni Państwo,
Piszemy znaki stopu czy znaki stop?
Pozdrawiam
Czytelniczka
Gdybym miała się odwoływać do swojej wiedzy nabytej z kursu prawa jazdy i 30-letniego doświadczenia w roli kierowcy (kierowczyni), tobym przede wszystkim wyraziła zdziwienie pytaniem. Nazwa znaku drogowego B20 to znak „stop” – mamy tu analogiczną konstrukcję jak w nazwach znak „zakaz ruchu w obu kierunkach” czy znak „zakaz wjazdu” itd. (słowo znak + nazwa znaku w mianowniku). Formę dopełniaczową mają jedynie nazwy odnoszące się do całych kategorii znaków – znaki zakazu (wśród których są: zakaz skrętu w lewo, zakaz skrętu w prawo itd.), znaki nakazu (tu: nakaz jazdy prosto, nakaz skrętu w lewo itd.), znaki kierunku i miejscowości (tu np. tablica przeddrogowskazowa, drogowzkaz w kształcie strzały do miejscowości wskazujący numer drogi itd.). Wyrażenie znaki stopu sugerowałoby zatem, że jest cała grupa znaków drogowych określanych jako znaki stopu. Tymczasem chodzi przecież o jeden znak – ten w kształcie czerwonego ośmiokąta z napisem STOP.
Jak się jednak okazuje, w języku potocznym (np. w języku graczy komputerowych) funkcjonuje wyrażenie znaki stopu (Zniszcz znaki stopu w stroju Katalizator), jest ona jednak niepoprawna z punktu widzenia terminologii.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!