Jakim echem się coś odbija?

Podczas meczu piłkarskiego Legia-Górnik kibice pokazali transparent (Fanatyzm) odbijający się szerokim echem. Jeden z dziennikarzy zwrócił uwagę, że jest to błąd językowy. Prawidłowo powinno być głośnym echem. Powołał się na hasło echo z Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN, 2004. Napisano tam, że forma szerokim echem jest niepoprawna. Natomiast na sjp.pwn.pl w korpusie językowym widnieje kilkanaście przykładów użycia szerokim echem. Czy zatem obie wersje są obecnie poprawne?
Kwalifikacja zwrotu coś odbiło się szerokim echem jako niepoprawnego wynika zapewne z przekonania, że jest on pozbawiony motywacji – zdaje się, że echo nie może być szerokie, lecz głośne. Można z tym polemizować – echo odbija się od jakiejś powierzchni, a ta może być oddalona mniej lub bardziej od źródła dźwięku, a to oddalenie w myśleniu potocznym jest postrzegane jako szerokość. Oczywiście, to nie samo echo jest szerokie, lecz jego zasięg, jednak można uznać, że mamy tu do czynienia z metonimią: przypisaniem echu cech zjawiska, które ono reprezentuje.
Być może fizyk, który będzie czytał powyższy wywód, uzna go za nonsensowny, jednak język potoczny oddaje nienaukowy sposób postrzegania świata, a taki jest „zapisany” w wyrażeniu szerokie echo. Jest ono powszechnie używane – w NKJP widnieje ponad tysiąc jego poświadczeń, i to nie tylko w zwrocie z czasownikiem odbić się / odbijać się, lecz także w innych kontekstach (np. Szerokie echo za Spiżową Bramą wywołały […] zarzuty pod adresem dyplomacji watykańskiej). Nie uważam więc go za błędne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski