Jakiś a jakichś

Od pewnego czasu intryguje mnie poprawność słowa jakiś i jakichś. Która forma jest poprawna i w jakim przypadku? Jaka występuje między nimi różnica? Które z poniższych zdań jest poprawne?
Jeśli chcę użyć zdania: Jak na jakichś odległych rubieżach czy jak na jakiś odległych rubieżach.
Jakiś to forma mianownika liczby pojedynczej rodzaju męskiego (Przyszedł jakiś pan. Tu leży jakiś papierek) oraz biernika liczby pojedynczej rodzaju męskiego rzeczowników nieżywotnych (Widzę jakiś papierek). Jakichś zaś to forma dopełniacza liczby mnogiej zaimków jaki, jaka, jakie (Szukałem jakichś śladów. Szukałem jakichś kobiet. Szukałem jakichś dzieci), biernika liczby mnogiej zaimka jakiś łączonego z rzeczownikami męskimi osobowymi (Widzę jakichś ludzi) i miejscownika liczby mnogiej wszystkich trzech rodzajów (Rozmawialiśmy o jakichś mężczyznach, jakichś kobietach, jakichś dzieciach). W zacytowanym zdaniu poprawna jest forma jakichś.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski