Jakkolwiek

Szanowni Państwo,

Zwracam się z uprzejmym zapytaniem, czy użycie słowa jakkolwiek w zastępstwie  jednak / mimo wszystko jest w poniższych przykładach poprawne?

1. Jakkolwiek chciałbym poświęcić kilka chwil na kwestie teoretyczne, aby w dalszej części omówić argumenty. (Chciałbym jednak poświęcić...)

2. Jakkolwiek próbując oceniać przypadki budzące wątpliwości, z całą pewnością warto zasięgnąć po wiedzę doświadczonych osób. (Próbując jednak oceniać...)

Z wyrazami szacunku,

W.S.

Szanowny Panie,

w jednym ze swych użyć jakkolwiek jest spójnikiem synonimicznym wobec chociaż, mimo że. Wprowadza zdanie podrzędne okolicznikowe przyzwolenia, a zatem od zdania nadrzędnego musi wypłynąć pytanie typu mimo co?

W zdaniu pierwszym brakuje zdania nadrzędnego. Należałoby je skonstruować na przykład tak: Jakkolwiek chciałbym poświęcić kilka chwil na kwestie teoretyczne, przede wszystkim omówię wyniki badań ('chociaż chciałbym poświęcić kilka chwil na kwestie teoretyczne, przede wszystkim omówię wyniki badań'). W drugim zdaniu spójnikowi jakkolwiek towarzyszy imiesłów przysłówkowy, co także jest błędne. Poprawnie (na przykład): Jakkolwiek próbujemy oceniać przypadki budzące wątpliwości, z całą pewnością warto sięgnąć także po przykłady oczywiste ('chociaż próbujemy oceniać przypadki budzące wątpliwości, z całą pewnością warto sięgnąć także po przykłady oczywiste').

Warto zapamiętać, że jakkolwiek może być zastąpione przez chociaż – ten spójnik budzi mniej wątpliwości.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski