Japonia w ortografii

Dlaczego Kraj Kwitnącej Wiśni i Kraj Wschodzącego Słońca piszemy wielkimi literami, a kraj samurajów małymi?
Kiedyś zastanawiałem się nad tym i nie znalazłem innego powodu niż różnica w stopniu leksykalizacji nazwy: „(…) wielkie litery są stosowane w peryfrazach o zatartej strukturze, pełniących funkcję w większym stopniu nominatywną niż opisową. Małe litery występują natomiast w peryfrazach, których struktura pozostaje wciąż jasna i których treść jest nie mniej ważna od ich funkcji nazewniczej” (Słownik peryfraz, czyli wyrażeń omownych, wyd. 2, s. 8).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski