Jaques-Dalcroze

Dzień dobry!

Chciałam się zapytać, czy pierwszy człon we francuskim nazwisku złożonym należy odmieniać. Chodzi mi konkretnie o odmianę nazwiska, które w mianowniku brzmi: Jaques-Dalcroze. Należy na przykład powiedzieć: Jaques'a-Dalcroze'a czy Jaques-Dalcroze'a?

Będę wdzięczna za pomoc

Ida Radziejowska

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by nie odmieniać obu członów nazwiska, jeśli odnosi się ono do mężczyzny, por. np.

Cykl zajęć rytmiki oraz teorii czerpiących z metody umuzykalnienia Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a jest w pełni dostosowany do potrzeb młodych instrumentalistów.

Adam Wolański