JavaScript

Dzień dobry,
W jaki sposób powinniśmy prawidłowo odmieniać nazwy języków programowania JavaScript i TypeScript? Zauważyłem, że bardzo powszechna jest różna odmiana tych dwóch podobnych wyrazów:
• M. JavaScript
• D. JavaScriptu
• C. JavaScriptowi
• B. JavaScript
• N. JavaScriptem
• Msc. JavaScripcie
• W. JavaScripcie!
• M. TypeScript
• D. TypeScripta
• C. TypeScriptowi
• B. TypeScripta / TypeScript
• N. TypeScriptem
• Msc. TypeScripcie
• W. TypeScripcie!
Ciekawi mnie głównie dopełniacz i biernik.
Zadałem to samo pytanie na jednym z forów programistycznych i część osób potwierdziła moją odmianę, ale część uznała, że oba słowa odmienia tak, jak „jogurt“ (a więc dopełniacze TypeScriptu i JavaScriptu).
Jedna z osób zasugerowała mi, iż różnica w odmianie może wynikać z tego, że końcówka „u“ jest bardziej charakterystyczne dla rzeczowników abstrakcyjnych, a „a“ dla marek, a TypeScript początkowo był kojarzony wyłącznie z jedną firmą i mógłby być uznany za markę.
https://www.ekorekta24.pl/dopelniacz-liczby-pojedynczej-rzeczownikow-rodzaju-meskiego-koncowka-a-czy-u/
Czy tak jest w rzeczywistości? Którą z tych odmian należy uznać za bardziej poprawną?
Szanowny Panie,
odmianę nazwy JavaScript podaje Słownik gramatyczny języka polskiego Z. Saloniego i in. (www.sgjp.pl) – w dopełniaczu ma ona końcówkę -u (JavaScriptu), a biernik ma równy mianownikowi (JavaScript). Odmiana nazwy TypeScript nie jest jeszcze skodyfikowana, a zatem proces normotwórczy jest in statu nascendi. Normatywność tych form gramatycznych, które nie mają zakorzenienia w regułach systemu (jak dopełniacz liczby pojedynczej rzeczowników męskich nieżywotnych, który dla jednych rzeczowników ma końcówkę -a, a dla innych -u), a także tych, które podlegają różnym modelom (jak biernik liczby pojedynczej rzeczowników męskich nieżywotnych, który zgodnie z regułą jest równy mianownikowi, ale równolegle tworzy się zwyczaj dodawania do niektórych końcówki -a), jest kształtowana na podstawie uzusu. Szybka kwerenda sieci wskazuje na to, że obie formy dopełniacza nazwy TypeScript mają mniej więcej jednakową frekwencję. Jeśli chodzi o biernik, to wydaje się przeważać ten równy mianownikowi.
Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski