Jedziemy do Dachowy

Dzień dobry,

mieszkam we wsi Dachowa. Jak poprawnie odmieniać tą nazwę: Jestem z Dachowy  czy jestem z Dachowej

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie SK

Szanowny Panie,

odmiana żeńskich nazw miejscowych zakończonych na -owa może być dwojaka: przymiotnikowa lub rzeczownikowa. I tak, według wzorca przymiotnikowego deklinuje się np. Limanowa; możemy sobie ten wzorzec odtworzyć, odmieniając wyraz zdrowa: D. do (zdrowej) Limanowej, C. ku (zdrowej) Limanowej, B. przez (zdrową) Limanową, N. ze (zdrową) Limanową, Ms. o (zdrowej) Limanowej. Spora część nazw ma jednak odmianę rzeczownikową – w tej grupie jest Dachowa (zarówno ta, która nazywa wieś położoną niedaleko Kórnika, jak i ta, która odnosi się do miejscowości w województwie mazowieckim). Odmieniamy ją jak rzeczownik głowa: D. do Dachowy (jak: do głowy), C. ku Dachowie (jak: ku głowie), B. przez Dachowę (jak: przez głowę), N. z Dachową (jak: z głową), Ms. w Dachowie (jak: w głowie).

Dodam, że kodyfikację nazw miejscowych zawiera Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 roku w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części – znajdziemy tu formy dopełniacza wszystkich nazw.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski