Jerozolimski

Jak zaakcentować słowo jerozolimskie? Rozumiem, że w słowie Jerozolima pada akcent na trzecią sylabę od końca… ? A jak jest z odmianą?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Klaudia
Wyraz jerozolimski nie jest jedną z form odmiany nazwy Jerozolima, lecz odrębnym słowem – przymiotnikiem utworzonym od tej nazwy. Akcentuje się go „zwyczajnie”, czyli na drugiej sylabie od końca. Natomiast w formach przypadków zależnych (czyli odmiany) nazwy Jerozolima akcent pada – tak jak w mianowniku – na trzeciej sylabie od końca (D. Jerozolimy, C., Ms. Jerozolimie, B. Jerozolimę, N. Jerozolimą).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski