Jesteśmy trzydzieści trzeci

Szanowni Państwo!
Mam wątpliwości dotyczące odmiany liczebników porządkowych. Jeśli chcę powiedzieć, że jesteśmy na trzydziestym trzecim lub dziewięćdziesiątym dziewiątym miejscu, to jesteśmy… trzydzieści trzeci i dziewięćdziesiąci dziewiąci?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Barbara
Owszem: jesteśmy trzydzieści trzeci albo dziewięćdziesiąci dziewiąci, raz wyżej, raz niżej – różnie w życiu bywa. Formy męskoosobowe większości liczebników porządkowych są rzadko używane, więc budzą zdziwienie. Niekiedy nawet bywały oceniane jako niepoprawne. Komuś, kto chciałby się wyrażać naturalną polszczyzną (np. cudzoziemcowi na lektoracie polskiego), lepiej radzić, aby mówił raczej „Zajęliśmy trzydzieste trzecie miejsce” niż „Byliśmy trzydzieści trzeci”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski