Jeszcze o chochliku drukarskim

Szanowna Pani Profesor,
w poradzie pt. Chochlik drukarski (7.05.2018) udzielona odpowiedź, w mojej ocenie, dotyczy raczej znaczenia tego zwrotu/określenia, a mnie w swoim pytaniu chodziło o jego etymologię, historię: kiedy, gdzie i jak powstał.

Pozdrawiam
Stratos Vasdekis
Szanowny Panie,
dokładne ustalenie miejsca czy czasu powstania frazeologizmu jest w zasadzie niemożliwe. Owszem, istnieją wyrażenia, zwroty czy frazy (a także przysłowia), o których da się powiedzieć, że zostały stworzone przez jakiegoś autora (w momencie powstania zresztą nie miały statusu frazeologizmów), weszły do obiegu dzięki jakiemuś utworowi literackiemu czy wiążą się z określonym zwyczajem. Tych jest jednak bardzo mało. Znakomita większość – i do niej należy (jak sądzę) chochlik drukarski – pojawiła się w języku „po prostu”. Chcielibyśmy móc opowiedzieć o każdym frazeologizmie jakąś historię, ale na ogół jest to niemożliwe.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski