Jeszcze o pleonazmach

Mam 2 pytania odnośnie do pleonazmów.

1. Czy można powiedzieć, że ktoś gra w grę, zwłaszcza jeśli nie jest istotny tytuł gry lub jeśli nie znam nazwy gry, w którą ktoś gra?

2. Czy jeśli chcę podkreślić, że ktoś dzwoni używając dzwonka (do drzwi), ale nie telefonem, domofonem etc., to czy mogę powiedzieć, że dzwoni dzwonkiem?

Można sobie wyobrazić różne sytuacje, w których konieczne jest posłużenie się precyzyjnym określeniem, np. właśnie grać w grę czy dzwonić dzwonkiem. Gdy chcemy się dowiedzieć, czy nasi znajomi umilali sobie czas przy grze planszowej, czy też siedzieli każdy przy swoim komputerze i oddawali się rozrywkom elektronicznym, zapytamy: Graliście w grę planszową czy komputerową? Jeśli w naszym bloku jest zepsuty domofon, to powiemy znajomym, którzy mają nas odwiedzić: Wpisz kod 1234, a potem zadzwoń dzwonkiem u drzwi. Moim zdaniem nie ma w tych konstrukcjach nic złego.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski