Język ogólny a zapis matematyczny

Szanowni Państwo,
zastanawialiśmy się ostatnio, czy jeśli długość pewnego odcinka jest równa k razy długość innego, gdzie k jest pewną ustaloną liczbą dodatnią, to można powiedzieć, że ten pierwszy jest k-krotnie dłuższy od drugiego. Sęk w tym, że k może być równe np. 1/2. Czy sensownym byłoby zatem stwierdzić, że jeden odcinek jest pół raza dłuższy od drugiego? W matematyce często prowadzi się dość ogólne rozważania, które czasem trudno objąć językiem.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Jeśli jakaś wielkość, do której się odnosimy, jest mniejsza od jedności, to w języku naturalnym jest ona krótsza, mniejsza, węższa, niższa itd. Porównywanie w tym zakresie języka sztucznego, jakim jest zapis matematyczny, z językiem naturalnym jest bezcelowe. Zapis matematyczny rządzi się swoimi regułami, którym pod względem jednoznaczności semantycznej i składniowej język naturalny zapewne nigdy nie dorówna. Na przykład jeśli napiszemy bądź powiemy w języku naturalnym: dwa razy pięć minus trzy plus siedem, to — w zależności od tego, jak zostaną zgrupowane operacje — wynik może wynieść: 18, 11, −10, 14 lub 0. Zapis matematyczny stworzył formuły dla wyrażania tego typu relacji w sposób jednoznaczny: 2 x (5 − 3 + 7) = 18, 2 x (5 − 3) + 7 = 11 itd.
Adam Wolański