Joe

Joe
27.05.2003
Mam nieustające wątpliwości dotyczące odmiany imion i nazwisk obcych. Tym razem gnębi mnie wątliwość, czy imię Joe należy odmieniać, czy też pozostawiać nieodmienne. Wydaje mi się, że kiedyś słyszałam o zaleceniu nieodmieniania tego imienia, ale – o ile pamiętam – w Przygodach Tomka Sawyera jest mowa o Joem. Z kolei w Korpusie Języka Polskiego znalazłam wyrażenie „w wykonaniu Joe Cockera”. Co zatem robić z tym Joe(m)? Jak rozwiązać problem Joe(go)?
Z poważaniem,
Anna Strzałkowska
Imię Joe odmienia się jak nazwisko Poe: Joego i Poego, Joemu i Poemu – i tak dalej. Nazwiska pisarza można też nie odmieniać, jeśli towarzyszy mu odmienione imię, np. Edgara Allana Poe. Z Nowego słownika poprawnej polszczyzny (s. 1694) dowiadujemy się, że dopuszczalne jest też nieodmienianie innych nazwisk o wyraźnie obcym brzmieniu, jeśli używane są z odmienionym imieniem, tytułem lub innym określeniem. Słownik nie informuje, czy dopuszczalna jest odwrotna praktyka, tzn. pozostawianie nie odmienionego obcego imienia przy odmienionym nazwisku, np. twórczość Henry Millera albo – jak w Pani przykładzie – w wykonaniu Joe Cockera. Jednak życie już tę praktykę sankcjonuje w wypadku niektorych imion. Zresztą, jeśli chodzi o imię Joe, wymieniony wyżej słownik podaje wprost: „odm. jak przym., DB. Joego, C. Joemu, NMs. Joem, rzad. ndm.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!