Julian Ursyn – Julianowi Ursynowi

Panie Profesorze,
czy prawidłowe jest sformułowanie Julianowi Ursyn Niemcewiczowi? Wydaje mi się, że wszystkie człony powinny być użyte w celowniku. Bardzo chciałabym znać Pana opinię na ten temat. Tekst na tablicy pamiątkowej tak się właśnie zaczyna, a mnie to bardzo razi. Może niesłusznie?
Ewa Krajewska
Julian Ursyn to imiona tego pisarza. Powinniśmy oczywiście odmieniać obydwa, podobnie jak np. imiona Józef Ignacy, Jan Paweł. Forma, którą Pani wymieniła, jest błędna. Powinno być Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski