KLUKI

Jaka jest etymologia słowa KLUKI, KLUK?
Miejscowości (wsi) o nazwie Kluki jest w Polsce 5, zaś miejscowosci o nazwie Klukowo, od której pochodzi nazwisko Klukowski również 5. Jedna i druga nazwa miejscowa pochodzi od nazwy osobowej Kluk, Kluka. Nazwy osobowe są zaświadczone w okresie staropolskim. Muszę wiedzieć, o którą miejscowość chodzi, aby podać pierwsze zapisy. Nazwa osobowa (przezwisko) pochodzi od nazwy pospolitej kluka o wielu znaczeniach, zaświadczonych głównie w gwarach: 'drąg u góry zakrzywiony, drąg z hakiem do zaczepienia, duży nos zagięty; kwoka siedząca na jajach albo wiodąca kurczęta'.
Klukowscy herbu Jasieńczyk, Lilia i Łodzia pochodzą z Klukowa w ziemi zakroczymskiej i z Kluk w ziemi liwskiej. Również to nazwisko występuje w dokumentach staropolskich.
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków