Kantorowskie lata 18.

Tadeusz Kantor w jednym z wywiadów w 1990 r. użył takiego sformułowania: to była podstawa wszystkich późniejszych opracowań na temat konstruktywizmu, (…) awangardy lat 18. naszego wieku. To znaczy z jakiego czasu? Z 1918 r.? Z dekady 1910–1920? Książka, do której się odnosi, ukazała się w 1928 r. i omawia dzieła z pierwszych trzech dekad XX w. (1900–1927). W wyszukiwarce Google taki zwrot pojawia się tylko w odniesieniu do tego właśnie wywiadu.
Bardzo dziękuję za pomoc.
Nie ma w polszczyźnie wyrażenia lata 18. XX wieku, gdyż nie istnieje jego desygnat. Inaczej mówiąc, nie ma okresu, do którego to wyrażenie by się odnosiło. Okres: 1921–1930 to lata dwudzieste, okres: 1931–1940 to lata czterdzieste itd. Lat osiemnastych nie ma, bo nie ma dekady, której zapis rozpoczynałby się od liczby 18.
Czy tego chcemy, czy nie, nie mamy nazwy na pierwsze dwie dekady danego wieku, oddawanej wyrażeniem „lata + liczebnik porządkowy” – mówimy: w pierwszej dekadzie XX wieku, w drugiej dekadzie XXI wieku itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski