Kąpaliśmy się lub opalali

Czy poprawna jest konstrukcja zdań: „Zatem wyszliśmy, żegnając się z mamą, i poszli na plac”, „Latem kąpaliśmy się lub opalali”?
Dziękuję za odpowiedź
Marta
Tak, wolno pominąć końcówkę czasu przeszłego w drugim członie konstrukcji współrzędnej. Wolno też wynieść ją niejako przed nawias, np. „Latem tośmy kąpali się lub opalali”. Jedno i drugie możliwe jest dzięki temu, że końcówki czasu przeszłego są ciągle dość luźno związane z tematami czasowników. Dawniej zresztą były samodzielnymi wyrazami.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski