Karnaugh, Mealy

Intryguje mnie odmiana nazwiska Karnaugh (wym. [karnoo]), głównie za sprawą tzw. „siatek” jego autorstwa. Wydaje mi się, że poprawna jest forma siatki Karnaugha [karnota], ewentualnie – używając mianownika w funkcji dopełniacza – siatki Karnaugh [to sformułowanie nie jest jasne: chodzi albo o dopełnienie w formie mianownika, albo o nieodmienność nazwiska – J.G.].
Spotkałem się jednak także z pisownią siatki Karnaugha [karnoua?] – ?
Co z odmianą nazwiska Mealy [mili] – czy można mowić o automacie Mealy’ego [milego], czy lepiej pozostać przy mianowniku (automat Mealy)?
1. Nazwisko Karnaugh jest trudne w użyciu, bo jego zapis zależy od tego, czy opieramy się na formie mówionej, czy pisanej. Z kolei wymowa może uformować się pod wpływem pisowni.
W mowie nazwiska tego nie możemy odmieniać, powiemy w takim razie siatka Karnaugh [karno]. Jeśli jednak oprzemy się na zapisie nazwiska, możemy utworzyć formy DB. Karnaugha, C. Karnaughowi, N. Karnaughem, Ms. o Karnaughu. Na podstawie zapisu mogą zaś powstać formy fonetyczne typu [karnoła, karnota].
2. Pomiędzy wyrażeniami: 1) automat Mealy’ego, 2) automat Mealy jest istotna różnica. Pierwsze wskazuje na to, że jego twórcą jest mężczyzna o tym nazwisku, drugie może oznaczać, że twórcą jest kobieta. Różnicę łatwo zrozumieć, porównując przykłady książka Nowaka (mężczyzny), książka Nowak (kobiety). Wyrażenie automat Mealy może też wskazywać na nazwę urządzenia (podobnie jak np. telewizor Panasonic, samochód Fiat).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski