Karsibór

Szanowni Państwo,
Bardzo proszę o pomoc – problem, który nas nurtuje to: jak odmienić nazwę miejscowości Karsibór? Np. (obecna wersja w publikacjach) „Wyprzedzanie statków dozwolone jest od Karsiborza” czy „Wyprzedzanie statków dozwolone jest od Karsiboru”?
Karsibór to nazwa trzech miejscowości w Polsce, a wszystkie występują w województwie zachodniopomorskim. Tu wszakże bez wątpienia chodzi o część Świnoujścia.
Nazwa ta powinna mieć w dopełniaczu postać Karsiboru. Faktem jest jednak, że spotyka się formę do/od Karsiborza. Znane mi jej użycia dotyczą wyłącznie części Świnoujścia – nie wiem, czy podobnie bywają odmieniane takie same nazwy wsi. Jest to być może zwyczaj lokalny, a w takim razie można go respektować, co prawda raczej tylko w mowie, mając na względzie, że forma do/od Karsiborza jest myląca, sugeruje bowiem mianownik Karsibórz lub Karsiborze. Lokalne zwyczaje językowe w zakresie użycia nazw własnych mają zwykle jakąś motywację, toteż świnoujski Karsibór być może miał kiedyś inną formę (choć wydaje mi się to bardzo wątpliwe), z czego do dziś uchował się dopełniacz.
Trudno – jak widać – znaleźć uzasadnienie odmiany Karsibór – do/od Karsiborza, toteż najlepiej używać wyłącznie form do/od Karsiboru.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski