Kaszuby

Witam.
Chyba 2–3 lata temu w tygodniku Polityka przeczytałem artykuł o Kaszubach. Słowo to autor wywodził od słowa szuby, co oznaczało kiedyś roślinność porastajacą tereny wodniste (kożuch wodny). Zgadzałoby się to z topografią Kaszub. Z pewnych powodów artykuł pamiętam bardzo dokładnie. Ale nie moge teraz słowa szuby znaleźć w słownikach etymologicznych. Dlaczego?
Pozdrawiam,
Jan Drygas
Hipotezę o pochodzeniu nazwy Kaszuby od nazwy kożucha (szuba) pochodzi od Aleksandra Brücknera. Nowsza hipoteza głosi, że podstawą nazwy Kaszuby jest zaginione słowo kaszuby o znaczeniu 'bagna, moczary, płytkie wody porosłe trawą' (zob. Maria Malec, Słownik etymologiczny nazw geograficznych Polski, PWN, 2003). Żadna z tych hipotez nie cieszy się powszechnym uznaniem.
Niepowodzenia w poszukiwaniu etymologii Kaszub w słownikach etymologicznych można tłumaczyć tym, że z zasady nie obejmują one wśród swoich haseł nazw własnych. Pochodzenia nazw własnych trzeba zatem szukać w specjalnych słownikach (spośród nich wyżej wymieniony jest bodaj najłatwiej dostępny).
Mirosław Bańko, PWN