Kaszuby

 
Kaszuby
23.05.2008
Witam.
Chyba 2–3 lata temu w tygodniku Polityka przeczytałem artykuł o Kaszubach. Słowo to autor wywodził od słowa szuby, co oznaczało kiedyś roślinność porastajacą tereny wodniste (kożuch wodny). Zgadzałoby się to z topografią Kaszub. Z pewnych powodów artykuł pamiętam bardzo dokładnie. Ale nie moge teraz słowa szuby znaleźć w słownikach etymologicznych. Dlaczego?
Pozdrawiam,
Jan Drygas
Hipotezę o pochodzeniu nazwy Kaszuby od nazwy kożucha (szuba) pochodzi od Aleksandra Brücknera. Nowsza hipoteza głosi, że podstawą nazwy Kaszuby jest zaginione słowo kaszuby o znaczeniu 'bagna, moczary, płytkie wody porosłe trawą' (zob. Maria Malec, Słownik etymologiczny nazw geograficznych Polski, PWN, 2003). Żadna z tych hipotez nie cieszy się powszechnym uznaniem.
Niepowodzenia w poszukiwaniu etymologii Kaszub w słownikach etymologicznych można tłumaczyć tym, że z zasady nie obejmują one wśród swoich haseł nazw własnych. Pochodzenia nazw własnych trzeba zatem szukać w specjalnych słownikach (spośród nich wyżej wymieniony jest bodaj najłatwiej dostępny).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego