Kąty

Szanowni Znawcy języka,
Zastanawiam się nad znaczeniem cząstki Kąty, której stosowanie przed nazwami miejscowości jest dosyć rozpowszechnione w mojej okolicy. Potoczne znaczenie wyrazu kąt może sugerować znaczenie: ‘peryferie, ubocze’. Dodam przy tym, że w pobliżu mojej podwarszawskiej miejscowości o nazwie Kąty-Borucza leży również miejscowość Borucza (bez Kątów). Czy mogliby mi Państwo wyjaśnić, cóż takiego owe Kąty wyrażają.
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Przemysław Słowik
Kąty to u nas często spotykana nazwa miejscowa, która pochodzi od wyrazu pospolitego kąt. Od niego wywodzą się też inne nazwy geograficzne, np. Kątno, Okęcie, a być może także Katowice.
Nazwa taka mogła dawniej nazywać jakąś osadę położoną na uboczu, ewentualnie jakieś liche chaty, czasem też wąskie albo zwężające się połacie gruntu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski