Kayah

Jak odmieniać w mowie i w piśmie imiona kobiece zakończone na h (na przykład Kayah)?
Pozdrawiam
Imiona żeńskie w języku polskim są zwykle zakończone na -a, i tylko te odmieniamy. Imiona Kayah, Sarah, jako zakończone na spółgłoskę, nie powinny być w związku z tym odmieniane. Problem, prosty w piśmie, komplikuje się w mowie, ponieważ mówimy [kaja, sara]. Z tej przyczyny w języku mówionym pojawiają się formy poszczególnych przypadków [kaji, kaję, kają; sary, sarze, sarę, sarą]. Sądzę, że można taką odmianę dopuścić, ale tylko w mowie, ponieważ wyrażenia [płyta kaja, wizyta sara] nie są jednoznaczne i nie brzmią dobrze.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski