Kesz

Jestem uczestniczką międzynarodowej gry geocaching, która polega na szukaniu pojemników zwanych geocache lub cache. Słowa oczywiście pochodzą z języka angielskiego, natomiast polskie środowisko geocachingowe używa spolszczenia kesz. Moje pytanie odnosi się do odmiany tego słowa. Która forma dopełniacza jest poprawna: keszy czy keszów? Czy może obie są właściwe? Zdania w środowisku są podzielone, dlatego będę bardzo wdzięczna za opinię eksperta.

Z góry dziękuję!
Szanowna Pani,
poprawna będzie ta forma dopełniacza liczby mnogiej rzeczownika kesz, która się utrwali. Obie końcówki (-ów i -y) są poprawne dla rzeczowników męskich zakończonych tzw. spółgłoską stwardniałą (sz, ż, cz, dż itd.), obie zatem są możliwe.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski