Kiedy biernik po negacji?

Szanowna Poradnio!
Ja gram w piłkę nożną/ Ja nie gram w piłkę nożną. Forma biernika nie ulega zmianie. Dlaczego forma nie ulega zmianie w negacji? W innych konstrukcjach: Poproszę czarną kawę. Nie ma czarnej kawy (biernik — dopełniacz).

Z poważaniem
Artur N.
Zasada zamiany biernika w dopełniacz po negacji dotyczy tylko tych konstrukcji, w których czasownik wymaga samego biernika, a nie wyrażenia przyimkowego z biernikiem.
W zdaniu Gram w piłkę nożną czasownik grać łączy się z wyrażeniem w + biernik (a nie bezpośrednio z biernikiem), dlatego nie zmienia swych wymagań, gdy użyjemy go w formie zanegowanej.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski