Kiedy losy się warzą (!)

Witam!
Na pewnym forum trafiłem na ciekawe zapytanie odnoszące się do zwrotu ważą się losy. Chodzi o pisownię ż/rz i wynikające z tego uzasadnienia rozmówców. Nie spotkałem się dotąd z wersją, że „losy mogą się waRZYć” w znaczeniu 'gotować, przygotować'. Zawsze odnosiłem to słowo do wagi, a więc do ważących się losów. Co o tym związku frazeologicznym powie językoznawca?
Pozdrawiam
Losy mogą się warzyć (!) chyba tylko w kotle czarownic. Wprawdzie czasem mówimy, że ktoś komuś gotuje jakiś los, nie mówimy jednak, że mu go warzy (ani zresztą że waży). Warzyć można było dawniej np. rosół, a dziś jeszcze warzy się piwo i sól (są to jednak całkiem różne czynności). Warzyć ma związek z warem (i wywarem), a ważyć z wagą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski