Kiedy synagoga nie jest synagogą…

Szanowni Państwo,
niedawno zasugerowali Państwo poprawną pisownię synagoga Pod Białym Bocianem. Jednak zazwyczaj używa się tej nazwy w kontekście galerii sztuki czy sali koncertowej, nie zaś miejsca kultu. W tym momencie określenie synagoga nie odnosi się do tego, czym w istocie synagogi zazwyczaj są. Czy nie można ze względu na zmianę funkcji, zapisywać nazwy Synagoga pod Białym Bocianem?
W pytaniu była mowa o wrocławskiej synagodze. Jeśli jakaś synagoga nie jest synagogą, to można odstąpić od przywołanej w odpowiedzi zasady [82] WSO PWN. W podobny sposób piszemy np. Pałac Staszica, ponieważ nie jest on i nigdy nie był pałacem Staszica, lecz tylko został wzniesiony z jego inicjatywy (inaczej niż np. pałac Krasińskich, który należał do rodziny Krasińskich).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski