Kiedy używać skrótów?

Czy eleganckie jest stosowanie skrótów wewnątrz zdania pojedynczego, np. takiego: „Są to np. procesy obserwowane w przyrodzie”? Będę wdzięczny za wyjaśnienia.
Tadeusz Szopa
Skrót jest zapisany poprawnie, zdanie też. Gorzej by wyglądało z tym samym skrótem na początku.
Ogólnie biorąc, w tekstach o charakterze informacyjnym skróty są użyteczne, choć ich nadmiar może utrudnić lekturę. W tekstach o dominującej funkcji estetycznej lub magicznej mogą natomiast razić. Trudno mi wyjść poza ogólne uwagi, gdyż zbyt wiele okoliczności trzeba brać pod uwagę. Na przykład w średniowiecznych manuskryptach skrótów było mnóstwo, ale to wynikało z ceny pergaminu. Dziś, gdy kilka dodatkowych bajtów prawie nic nie kosztuje, obserwujemy wielość skrótów w tekstach internetowych. Nośnik potaniał, ale czas podrożał.
Mirosław Bańko, PWN