Kierunek studiów

Dzień dobry,

moje pytanie dotyczy poprawności następujących wyrażeń.

Czy powinniśmy pisać „studenci kierunku geodezji i kartografii”, „studenci kierunku architektury” czy też „studenci kierunku geodezja i kartografia”, „studenci kierunku architektura”? Czy takie sformułowanie należy uznać za analogiczne do „studenci wydziału medycyny”, czyli, że poprawne są dwa pierwsze wyrażenia?

Dziękuję za odpowiedź.

Wyrazy wydział i kierunek mają inne wymagania składniowe. Mówimy wydział architektury, wydział polonistyki itd. (wydział + dopełniacz), ale: kierunek logopedia, kierunek filologia polska (kierunek + mianownik). Dlatego powiemy: student kierunku geodezja i kartografia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski