Kim była?

Ona była tym, kto to zrobił. Czy to zdanie jest poprawne? Czy lepiej powiedzieć Ona była tą, która to zrobiła?
Pozdrawiam
Oba zdania są poprawne, lecz drugie (Ona była tą, która to zrobiła) ogranicza zakres osób, wśród których szukamy wykonawcy czynności, do kobiet. Inaczej mówiąc – zdanie Ona była tą, która to zrobiła odnosi się do sytuacji, w której wiemy, że daną czynność wykonała kobieta.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski